O szczepach
bakterii

Lactobacillus rhamnosus (LGG) - co o nich wiemy?

 

Pojawia się na każdym kroku. Apteka, telewizja, radio, gazeta… Tajemniczy skrót: LGG. Co to właściwie jest i dlaczego każdy to zachwala?

LGG czyli  Lactobacillus rhamnosus GG ATC 53103 to jeden z najlepiej przebadanych szczepów bakterii.

lekarz Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska

Czym są LGG?

Bakterie te występują naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka. To z kolei oznacza, że ma je każdy z nas. A skoro ma je każdy z nas to łatwo można się domyślić, że są nam one do czegoś potrzebne. Dlaczego? Te tajemnicze LGG wchodzą w skład flory jelitowej. Tworzą one taki ekosystem w naszym organizmie i jeśli są obecne w przewodzie pokarmowym w odpowiednich ilościach to wywołują pozytywne efekty w całym organizmie. Do takich pozytywnych drobnoustrojów należą między innymi bakterie Lactobacillus produkujące kwas mlekowy (to tutaj ma swoje miejsce „sławny” LGG) - np. L. acidophilus, L. Reuteri czy L. rhamnosus) i Bifidobacterium. Również drożdżak Saccharomyces boulardii odgrywa pozytywną rolę w naszych jelitach (jak widzisz nie tylko bakterie ale i grzyby są nam potrzebne dla zdrowia).

Wpływ lactobacillus rhamnosus na organizm dziecka

Sposoby na uzupełnienie flory jelitowej

Całkiem sporo dostępnych jest na rynku preparatów, które mają za zadanie uzupełnić florę bakteryjną jelit. Są produkowane z wykorzystaniem specjalnych technologii – tak by było odporne na działanie soku żołądkowego i kwasów żółciowych i tak, by wykazywały dużą zdolność przylegania do nabłonka jelitowego. W niektórych sytuacjach może bowiem dojść do zaburzenia składu flory jelit – np. w trakcie antybiotykoterapii lub w podróży ze zmianą strefy klimatycznej. Warto pamiętać o dobrych bakteriach w takich sytuacjach!

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje również sposób na to, by naturalnymi sposobami „zaprosić” LGG do naszych jelit. Źródłem wspomnianych drobnoustrojów mogą być produkty spożywcze:

  1. Jednym z najbardziej znanych źródeł pożytecznych bakterii jest zwykły jogurt naturalny (tych owocowych z dodatkiem substancji słodzących powinno się unikać). Jego spożywanie wpływa pozytywnie na florę bakteryjną jelit. W jogurtach niektórych producentów wymienione są w składzie konkretne szczepy bakterii, ale równie dobrze można sięgnąć po taki produkt, gdzie na etykiecie wymienione są po prostu „żywe kultury bakterii”. Taki jogurt naturalny możesz podawać dziecku już w okresie rozszerzania diety.
  2. Kiszona kapusta to kolejne wyśmienite źródło witamin i dobrych bakterii. Ważne jest byś wybierał kapustę niepasteryzowaną. Dużo dobrych, prozdrowotnych właściwości ma również pozyskiwany z kapusty sok.
  3. Kremowy i gęsty kefir o charakterystycznym drożdżowym zapachu – zawarte w nim bakterie wspierają mikroflorę jelit. Dodatkowo to świetne źródło wapnia. Może warto byś zaserwował taki napój do obiadu przynajmniej raz w tygodniu?
  4. Jeśli do swojej kanapki wybierasz chleb na zakwasie to dostarczasz swoim jelitom pożyteczne bakterie. Takie pieczywo łatwiej się trawi i najlepiej przygotować je samodzielnie.
  5. Ogórki kiszone (przygotowywane bez użycia octu) bogate są w witaminy grupy B oraz bakterie kwasu mlekowego. Mogą być świetnym dodatkiem do codziennych posiłków.
  6. W warunkach domowych możesz też samodzielnie przygotować zakwas z buraków, który uzupełni Twoje magazyny żelaza, dostarczy organizmowi witaminę C, witaminy grupy B, kwas foliowy i oczywiście – pożyteczne bakterie.

Jak widzisz – nie trzeba wybierać się do apteki aby poprawić skład flory jelit. Równie dobrze można zaopatrzyć się w wartościowe szczepy bakterii w mleczarni i warzywniaku, a tym samym poprawić równowagę ekosystemu przewodu pokarmowego.

 

ACI/469/06-2018

Data publikacji: 28.08.2018


Poznaj produkty Acidolac®

Probiotyk
Acidolac® baby krople

krople doustne

Zawiera jeden z najlepiej przebadanych szczepów bakterii LGG. Dla noworodków (od pierwszych dni życia), niemowląt i dzieci.

Więcej

Poznaj pozostałe artykuły z sekcji "O szczepach bakterii":

Acidolac artykuł - Pożyteczne szczepy bakterii w codziennym jedzeniu

Pożyteczne szczepy bakterii w codziennym jedzeniu


O pożytecznych szczepach bakterii słyszy się teraz wszędzie. Radio, telewizja, artykuły w gazetach. Półki w aptece uginają się od kapsułek, kropli i s...

Więcej
Acidolac artykuł - Dieta bogata w pożyteczne szczepy bakterii

Dieta bogata w pożyteczne szczepy bakterii


Obecnie coraz więcej słyszy się o roli mikrobioty jelitowej. Czym ona jest oraz dlaczego w naszych jelitach znajduje się mnóstwo bakterii? Warto zapam...

Więcej
Acidolac artykuł - Flora bakteryjna a poród naturalny

Flora bakteryjna a poród naturalny


Narodziny dziecka to ważny moment w życiu każdej rodziny. Niektórzy uważają nawet, że to najważniejsze i najpiękniejsze wydarzenie w życiu rodzica. Pr...

Więcej
Acidolac artykuł - Produkty ze szczepami bakterii i miejsca ich przechowywania

Produkty ze szczepami bakterii i miejsca ich przechowywania


Szczepy baterii, pożyteczne bakterie, mikroflora jelit to temat zdecydowanie „na czasie”. Mówi się o tym w kontekście zdrowia całego organizmu. Gdzie ...

Więcej