Wpływ mikrobioty jelitowej na funkcjonowanie całego organizmu
Spis treści
Flora jelitowa, flora bakteryjna jelit czy mikrobiota to nazwy określające ekosystem lokalizujący się w przewodzie pokarmowym człowieka. Mikrobiota to ogólnie rzecz biorąc ponad tysiąc różnych gatunków bakterii, ale u jednego człowieka lokalizuje się tych gatunków około 150. Jeśli jednak mówimy o samych drobnoustrojach, to są ich po prostu tryliony! Do czego służą? Czy działają jedynie w przewodzie pokarmowym?
Mikrobiota
Bakterie wchodzące w skład mikrobioty, zlokalizowane w naszych jelitach oddziałują na siebie nawzajem ale i na organizm gospodarza. Charakteryzuje je duża zmienność osobnicza – to znaczy, że u każdego człowieka skład flory nieco się różni. Dodatkowo u jednej osoby mikrobiota zmienia się w miarę upływu czasu (inny jej skład jest u noworodka i dziecka, a inny u tej samej osoby w wieku dorosłym). U najmniejszych dzieci jest (w porównaniu do dorosłego) mniejsza różnorodność gatunków, które wchodzą w skład flory jelitowej, ale też sama mikrobiota ma mniej funkcji.
Jaka jest rola mikrobioty
Skład mikrobioty, jej metaboliczna aktywność i oddziaływanie na gospodarza ma wpływ na cały szereg procesów fizjologicznych zachodzących w naszym ciele. To co „siedzi” w jelitach ma więc wpływ na pozostałe części organizmu. Większość drobnoustrojów jelitowych jest dla nas nieszkodliwych lub nawet pożytecznych. Dlatego bardzo ważne jest by dbać o równowagę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Skoro mikrobiota bierze udział w procesach fizjologicznych w całym organizmie, to dość ciekawa wydaje się możliwość modyfikacji tej flory. Już od pierwszych chwil życia mamy wpływ na skład mikrobioty.
lekarz Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Różnice w mikrobiocie
Inaczej wyglądać będzie flora jelit u noworodka urodzonego drogą cięcia cesarskiego, a inaczej u tego, który urodzi się drogami i siłami natury. Skład mikrobioty będzie się różnił również w zależności od sposobu karmienia niemowlaka (karmienie piersią czy karmienie mlekiem modyfikowanym).
To, jakie bakterie tworzyć będą nasz florę ma również uwarunkowania genetyczne, które nadal są przedmiotem wielu badań. Nie poznano aspektu genetycznego jeszcze bardzo dokładnie, bo ciężko jest go oddzielić od czynników środowiskowych. Dobrym przykładem są tutaj bliźnięta. Zarówno te jedno- jak i dwu-jajowe mają podobny skład mikrobioty. Z jednej strony identyczny materiał genetyczny u jednojajowych bliźniaków i podobna ich flora jelitowa przemawiają za udziałem czynników genetycznych w tworzeniu mikrobioty. Z drugiej strony – oddzielność genetyczna u bliźniaków dwujajowych i nadal podobna ich flora, świadczą o udziale czynników środowiskowych w tworzeniu mikrobioty. W jej tworzeniu niewątpliwy udział mają również czynniki kulturowe – przede wszystkim dieta, ale i poziom higieny.
U osoby dorosłej również dochodzi do pewnych zmian w składzie mikrobioty, ale nie przebiegają one już tak dynamicznie jak u dzieci. Ciekawostką jest możliwość zmiany składu mikrobioty – nawet stosując jej przeszczepianie (jedynie w ściśle określonych przez lekarza sytuacjach).
Powiązane artykuły:
Budowa mikrobioty jelitowej u dziecka >>
Mikrobiota jelitowa a poród naturalny >>
Jak dbać o jelita dziecka? >>
lekarz Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Data publikacji: 28.08.2018